När Lina och Johannes gifte sig
Förra lördagen skulle vi på bröllop! Fick hjärnsläpp och satte mig i baksätet i vår bil trots att Henri inte var med. Men det var nice. Kändes som jag hade en chaufför.
Lina och Johannes sealed the deal och blev äkta makar. Det var så fint så fint.

Hurra för kärleken!
Jag och F klädde oss i matchande färgskala.
Hade på mig typ enda klänningen som passar. Reklamlänk till den. Skorna är gamla och från Vagabond. Har haft dem på vartenda bröllop vi varit på tror jag.

Bröllopet var magiskt. Man märkte att det var Linas bröllop för varje detalj var så uttänkt och planerad.

Maten var även den 10/10. Sparris till förrätt och kalv till huvudrätt. Det var pavlova som bröllopstårta till min stora lycka.
En trevlig sak för min del var att det fanns många goda alkoholfria alternativ. Drack exempelvis ett alkoholfritt rödvin från Richard Julin som var väldigt bra (så länge jag inte jämförde med F’s) och det alkoholfria bubblet var också gott. Annars klarade jag mig fint med läsk och att smutta på F’s öl.
Men ja, jag ska ju vara ärlig och säga att det inte är samma sak att vara på fest nykter. Man skulle ju önska att man är en sån där skön person som är prick samma utan alkohol, men det är jag inte. Efter midnatt ville jag egentligen åka hem, men F hade så kul så jag parkerade mig på en stol, uppdaterade mig om Eurovision och länsade godis och snacksbuffén. Man kan ha det värre ändå.
Sen kände jag att okej, jag måste ändå ge det ett försök. Jag hämtade lite rekvisita i fotobåset, shottade cola zero och sen gav jag mig ut på dansgolvet. Sjukt stelt till en början, men det släppte och sen hade jag kul!! Levde på placebo och var bland de sista på dansgolvet!
Sen, hör och häpna, KÖRDE JAG HEM. Bestämde mig för att nu är det fan dags och det var ett sånt bra tillfälle då det var mitt i natten och inga andra bilar ute. Det är ju inte själva framförandet av ett fordon som jag är rädd för, utan annan trafik. Hade sagt till F att jag kör hem, men det blir ingen motorväg. Tror inte att han riktigt trodde mig förrän vi faktiskt satte oss i bilen. Inte jag heller helt ärligt.
Jag var med om en olycka där jag blev påkörd bakifrån på motorvägen vid köbildning ganska kort tid efter jag tog mitt körkort 2016 och sen dess har jag blivit rädd och inte vågat köra bil.
Förrän nu då. Och alltså det gick så bra! Jag är så stolt över mig själv. Lite förvånad också, att det var så lätt. Vi har en automat nu dessutom så det var som att köra en leksaksbil. Det gulligaste var att F var så sjukt stolt och hypade sönder mig hela vägen hem <3
Oooooch inte nog med det, jag körde till farmor dagen efter för att hämta Henri också dessutom. Det var dock inte lika kul pga annan trafik. Men det gick bra.

Dagen efter var jag sympatibakis. Det blev lunch från BK.
Mmm chili cheese burger. Bästa.
Sara
| #
Bra att du körde! Jag har varit som du, rädd för att köra i flera flera år. Men så i höstas började jag igen, och det känns bättre och bättre. Hoppas det en dag känns 100% kul och lättsamt!
Svara
Egoina
| #
Heja! <3
Svara
Cassandra
| #
Så himla grymt jobbat!! Det var faktiskt du som inspirerade mig till att köpa en bil att övningsköra i för massa år sen när du delade med dig av din väg till körkortet, den tanken hade inte slagit mig innan. Känns lite extra kul att få se dig köra igen efter all denna tid! Så modigt att du vågade trotsa rädslan!! ❤️
Svara
Egoina
| #
😍😍💪🏻
Svara
Isabelle
| #
Herregud så GRYM du är!!! Blir så stolt?!?! Haha knäppt att känna så kanske men nu äre sååå. Otroligt bra jobbat, klappa dig själv på axeln, fira, lev på känslan att du är grym och du kan 🩷🫶
Svara
Egoina
| #
Tack snälla vad gullig du är!! 😍🥰💪🏻
Svara
Alexandra
| #
Åh vad grym du är! Bara fortsätt. Svtplay har en bra dokumentär som heter ”Ta tillbaka ratten”. Handlar visserligen om äldre damer, men den är så spot on. Särskilt i hetereoförhållanden där männen har en outtalad roll i att vara chaufför. Så befriande att se dessa kvinnor ta tillbaka ratten. Tips 😁
Svara
Egoina
| #
💪🏻
Svara
Johanna
| #
Hur gör du din frisyr som du hade på bröllopet? Hade du vanliga tofsar eller något annat för att snurra in håret? Sjukt fint!
Svara
Egoina
| #
måste göra en tutorial, men jag gör två tofsar (med sån tunt genomskinligt gummiband) sen snurrar jag liksom den genom sig själv. Som man gör med en hästsvans med en sån där pinne och ögla. Med på hur jag menar? Haha förlåt så svårt att förklara
Svara
Johanna
| #
Jo men jag fattar! Tack för att du tar dig tid att svara!
Håller sig håret på plats av sig själv eller fäster du med någon hårnål eller liknande? 😊
Svara
Egoina
| #
Det håller superbra! Har endast gummiband (såna där genomskinliga tunna små som inte glider så mycket) och det sitter.
Svara
A
| #
Håller med ovanstående – så fint! Hade gärna sett en tutorial på det 🥰
Svara
Egoina
| #
<3
Svara
emma
| #
Du passar så bra i den klänningen!! 😍
Svara
Egoina
| #
Tack snälla 😍
Svara
Hanna
| #
Heja dig!!
Svara
Egoina
| #
🥰
Svara
Elin
| #
Är så orimligt stolt över dig. Så bra jobbat!!!
Svara
Egoina
| #
❤️❤️❤️
Svara
Gabriella
| #
Heja dig! Så bra att du vågade 💖.
Jag har haft körkort sedan 2013 och jag kan säga att det är först det senaste året jag börjat känna mig bekväm bakom ratten. Jag tror att man bara måste utsätta sig för det om och om igen (kör i jobbet, så jag har inte haft något val om jag vill jobba med det jag vill) för att känna sig trygg och bekväm med att köra.
Svara
Elin
| #
smuttade du på alkohol trots du är gravid?🤯😱
Svara
Jos
| #
Det vetenskapliga stödet visar att en mindre mängd alkohol inte har någon negativ effekt på fostret, dvs det är okej att dricka något glas vin någon gång i veckan. Det är endast om man blir påverkad/full (alltså har druckit många glas vid samma tillfälle) som det påverkar fostret. Sen har rekommendationen blivit att avstå helt för att det också finns vissa som inte klarar av den distinktionen. Du kan läsa mer i boken ”Expecting Better” om du vill se en genomgång av det vetenskapliga underlaget.
Svara
Elin
| #
knappast. allt du äter och dricker går rätt in i bebisen. att dricka alkohol vid amning är dock ok för det är minimala mängder som går vidare till bröstmjölken. om det är svårt att avstå alkohol 9 månader av ett liv har man stora problem anser jag.
Svara
H
| #
Gick in här bara för att läsa allt pepp jag antog skulle finnas här. Blev inte besviken på detta kommentarsfält.
Vill också ge dig lite pepp. Köra bil är läskigt. Jag måste pga var jag bor och logistiken ska fungera med barn. Hade annars garanterat låtit bli, men kan säga att man blir mer och mer bekväm. Ogillar fortfarande att parkera trångt och köra i stökig trafikmiljö, men gör val så jag slipper. Parkerade exempelvis bilen utanför Göteborg och åkte kollektivt sista milen in när jag skulle dit med jobbet. Lätt värt – och jag kom fram ändå! Så det jag vill säga är ju att du kan välja att köra, där det känns bra. Låt bli annars. 🙂
Svara
Egoina
| #
❤️❤️
Svara