Jag hatar enformiga krönikor
Publicerad i dagens Landskrona City:
Jag hatar människor som har smör i pannan när de steker bacon. Jag hatar när folk kallar sina föräldrar för päron. Jag hatar när man spolar och det kommer vatten på toalettsitsen. Jag hatar när man endast får ”ok” som svar på ett sms. Jag hatar ketchup i glasflaskor. Jag hatar vikt påläggsskinka. Jag hatar när man tagit på sig läppglans och det blåser så att håret fastnar. Jag hatar när man ska skriva ett sms och vill avsluta med ”puss”, men missar ett S och därför råkar skriva ”sur” istället. Jag hatar människor som ger sina djur för mycket mat och tror att de är snälla. Jag hatar när man går på bio och någon alltid drar skämtet ”det var den filmen” när ridån går ner för att gå upp igen mellan reklamen och filmen. Jag hatar cupcakes. Jag hatar julmat. Jag hatar när killar kallar sin flickvän för ”brud”. Jag hatar när man somnar på tåget och vaknar i fel stad.
Jag hatar folk som äter banan i tacos. Jag hatar människor som känner på vattnet innan de häller upp det i en kastrull för att koka det. Jag hatar folk som tror att de hjälper världen genom att klicka på saker på Facebook. Jag hatar människor som inte har socker på sin fil. Jag hatar att copyright inte betyder ”rätt att kopiera” som det låter. Jag hatar människor som inte kan bjuda på sig själva. Jag hatar uttrycket ”då gick vi”. Jag hatar att packa. Jag hatar ordet ”lagom”. Jag hatar när folk inte skrattar åt mina ordvitsar. Jag hatar att jag har fler rynkor än Cher.
Jag hatar att snubben i Efterlyst bara inte kan ge upp och fatta att han är skallig. Jag hatar människor som äter glass utan chokladsås. Jag hatar snåla människor. Jag hatar att det alltid börjar regna när folk kysser varandra i filmer. Jag hatar att ”Rädda Willy” typ heter ”gratis snopp” på engelska. Men mest av allt hatar jag nog enformiga krönikor.
• Ja till att min pollenallergi har blommat ut (bokstavligt talat). Det betyder att våren är här. Hej våren!
• Nej till allt tragiskt som pågår i Japan. Mina tankar går till dem.
0
ELIN
| #
Jag hatar samma saker som du precis har skrivit.. -,- Glass utan chokadsås? WTF liksom :S
Svara
Linnea
| #
Oj, mycket hat idag!
Finns det fol som har banan i tacos? Lät inte så mums!
Svara
Kajsa
| #
En helt fantastisk krönika som förgyllde pausen jag tog mig tid till i mitt pm skrivande som ärlångt ifrån klart o ska vara inlämnat om 8 timmar…
Svara
Michaela
| #
Banan i tacos?!!! Banan på pizza är gott, men i tacos? Det har jag aldrig hört talas om, gör folk så?
Svara
Alma
| #
Oj vad negativ och nedstämd man blev av allt det där. Kanske du ska göra en motsvarande med saker du älskar?
Svara
Sofia
| #
Haha, och världen hatar exakt samma saker! Hur kan man få för sig att steka fett i fett liksom?
Svara
Johanna
| #
Fantastiskt!
Svara
Elin
| #
Hahaha 🙂 Hate it too…
Svara
Tina
| #
Jag trodde att alla visste att det inte är bra att ta varmvatten ur kranen, värmen gör att det lossnar partiklar från rören som inte alltid är bra att få i sig. Därför ska man koka upp kallt vatten.
Svara
Helle
| #
jag känner aldrig på vattnet, men man kanske känner på vattnet för att försäkra sig om att det är kallt? och vissa saker, tex ägg som har ett skyddande skal, kan man ju faktiskt koka i redan varmt vatten, går snabbare!
Svara
Emelie
| #
Kan det göra även om det är kallt, stillat vatten. Därför ska man spola innan oavsett.
Svara
Hanna
| #
Åååååh, jag ÄLSKAR, ÄLSKAR, ÄLSKAR dina krönikor!
Svara
Patrik
| #
ok
Svara
Ania
| #
Hallo!
Du, det står här intill på en reklambanner ”Tandblekningen Egoina testat” från BeConfident. Är det sant…? 😛 Vad tyckte du i så fall?
Svara
..
| #
Härlig krönika, dock verkar det som att du hatar mig…
Svara
michaela med bebis
| #
ett exempel på att hjärnan inte kopplar ibland är när man läser ”Jag hatar människor som har smör i pannan när de steker bacon” och inte för sitt liv kan förstå varför någon skulle ha smör i pannan, har man det någonsin? nu talar jag om pannan i ansiktet. om du visste hur jag fick anstränga mig för att fatta vad du menade haha…
Svara
Cornelia
| #
När jag läste smör i pannan förstod jag inte alls vad du menade. Vadå? Brukar man få smör i pannan? Jag kopplade inte förren jag läste kommentarerna 😛
Svara
emma
| #
hahah samma här.. pannan? börjar tvivla på min egen förmåga att tänka (skrev ” att jag har nåt bakom pannbenet” först men insåg hur tråkigt det var, var därför tvungen att skriva det nu ändå i världens längsta parentes)
Svara
Marie
| #
Julmat som är så jävla gott! Och cupcakes! Resten förstår jag. 😀
Svara
sofie
| #
banan i tacos???
vem fan är så dum i huvudet???
Svara
cissi
| #
Jag gillar, gillar gillar gillar. killar gillar brudar, osv! näe, men skön krönika!
Svara
amanda
| #
men om vi säger att du kanske lägger upp en bild med ”copyright egoina” så äre ju bara du som har rätten att kopiera;) fattar du eller???
Svara
Linnea
| #
Hatar precis samma saker! Skitbra!
Svara
Nadja
| #
Håller med!
Svara
Jennifer
| #
härlig krönika! 😀 Dock gillar jag mycket av det du hatar, så du hatar nog mig. 😉
Svara
Matilda
| #
Det går inte äta tacos utan banan!! :O
Svara
Linda
| #
Håller med om mycket, men att skriva en sånhär krönika och publicera i en tidning? Fruktansvärt tråkig och intetsägande egentligen. Hade passat bra som blogginlägg bara.
Svara
Ebbas Smartigheter
| #
Håller med! Hatsakerna är värda att hata, men det här är nog ingen krönika direkt 😛
Svara
Linette
| #
Hata inte så värstans vet jag, gör det lite LAGOM istället, haha!
Men seriöst har ni reklam i bio salongen? Aldrig vart med om det, ever!
Svara
becci
| #
skojardu?!?! det är ju reklam innan filmen börjar!
men gud vad jag håller med om allt haha 😀 förutom cupcakes, det är asgott!
Svara
Erika
| #
awesome krönika! 🙂 Hatar lite samma saker som du, fast jag gör också en del saker som du hatar. Typ banan i tacos, gott juh!
Svara
Linette
| #
jahaaaa! jag trodde med du menade pannan i ansiktet Hej smart..
Svara
Frida
| #
Nu har jag inte läst alla dina krönikor så jag kan inte säga någonting säkert, men detta kan mycket väl vara den bästa krönika du skrivit.
Svara
Sofie
| #
Men! Hur kan du hata cupcakes!? Då vet jag vad jag inte ska bjuda dig på när du kommer över 😛
Svara
egoina
| #
Haha! Men de är ju så pyntade och töntiga. Smakar oftast bara socker 🙂
Svara
daniella
| #
Meen man ska säga ”jag hatar NÄR folk osv” annars är det väldigt hatfullt… de vet du vääääl
Svara
Sandra
| #
Du måste hata mig väldigt mycket då ^^
Men banan i tacos? Va fan likosm, va äckligt! Banan i mat överhuvudtaget är äckligt :S
Svara
mathilda
| #
”Jag hatar folk som tror att de hjälper världen genom att klicka på saker på Facebook.” Då får man hoppas att du gjort något för att hjälpa dom i Japan eftersom du sen skriver ”Nej till allt det tragiska som pågår i Japan. Mina tankar går till dem.”
🙂
Svara
Johanna
| #
gillart!
Svara
Sandora
| #
HAHAHA! Fett kul att läsa ju!
Svara
matilda
| #
kan du inte skapa en kategori med dina krönikor? jag har missat flera och det är så jobbigt att leta reda på dom.
Svara
Sofia
| #
Haha jag skrattade högt rätt ut på min lektion!
Svara
malin-om hästarna, min sjukdom och livet med en TV-kändis
| #
Nej, jag orkar inte ens läsa texten, är för trött denna måndagmorgon (höll jag på att skriva, men klockan är ju för fasen snart halv två…). Kör ett bildregn för oss slöisar vettja 🙂
Svara
Maria
| #
jag är lite kär i dig.
Svara
rozi
| #
Förgyllde verkligen min (kväll) också här idag på andra sidan jordklotet 🙂
Svara
Tina
| #
Smör i pannan… Jag fick en heeelt annan bild än smör i STEKpannan… 😀
Svara
Charlotte
| #
Underbar krönika den här gången, skrattade högt så att folk runt omkring nog tyckte att jag var konstig. Hade varit ballt om du skrev en ”Jag älskar” också, kanske här i bloggen. Kanske inte ”Jag älskar David” men du fattar.. såna värdelösa ting som man uppskattar ibland. Ha en härlig dag!
Svara
Per
| #
Går ridån ner mellan reklamen och själva filmen på biografer i Sverige? Vadåför? o.O
Jag hatar att hata 😛
Svara
Sara
| #
Riktigt bra krönika!!! =)
Svara
Ida
| #
skitbra skrivet!!!
Svara
Elin
| #
jag förstår att det är lite ironi över inlägget en vad tråkigt att ogilla så mycket..
Måste ju ta en massa negativ energi. Hade ju varit roligare att läsa vad du gillar och älskar. 🙂
Detta var ju bara deppigt.. haha.
Svara
Patrik
| #
Jag älskar nästan allt som du hatar. :'(
Svara
Gaymasen
| #
Haha hög igenkänningsfaktor, hail (hate?) the Queen once again! Lite LAGOM så där. 😉
Svara
Linda
| #
Positiva klubben1 😉
Svara
Marre
| #
håller med dig!!!!
Svara
emma k
| #
…och jag hatar när folk inte tar bort det lilla foliet under locket på smöret. varför tar man inte bort den för? är man rädd att något ska smutsa ner smöret? för jag menar det medföljer ju ett perfekt fungerade LOCK!
…och jag hatar när duschdraperiet smeker (kladdar på) benen när man duschar.
Svara
johanna
| #
Skön krönika, haha! Tur att man vet att man ska läsa det med en nypa salt, annars hade jag blivit riktigt deprimerad av att läsa så mycket hatiskt.
Kan du inte förklara mer om din baktanke med krönikan??
🙂
Svara
fanni
| #
jag hatar folk som tror att det är äckligt med banan i tacos
föresten så är din blogg lite grann bäst 🙂
Svara
E M E L I E R E S E R!!
| #
you go girl!
Svara
frida
| #
hahha, så bra! Håller med om allt också. 🙂
Svara
tasha
| #
den var niiice 😀 och banan i tacos känns som en pik mot rebecca? (ja, jag minns dina gamla inlägg)
Svara
Sigrid
| #
banan i tacos är helt okej, inte något jag äter av fri vilja men inte något att hata.
Svara
Juliet&Pumipojken
| #
Jag undrar om inte håret på snubben i efterlyst har förändrats något. Det ser ut som om han har mer hår nu än när han började. Hårtransplantation måhända?
Vill bara säga att de dagar jag är deppig och nere går jag in på din blogg och får mig alltid ett gott skratt! Tack för en skitbra blogg!
Svara
julia :>
| #
jag HATAR också uttrycket ”nu/då gick vi” och alla mina kompisar från blekinge säger det hela tiden -.-
Svara
Johanna
| #
Ursäkta, men vad menas med uttrycket ”då gick vi”? Typ som ”då gick vi till affären och köpte godis”, eller är det ett slags skåne-slang eller? Fattar ingenting :S Varför skulle man hata det. Typ som att hata ”då satte jag mig.”
Svara
Mimmi
| #
Jaja. Hata mej bara. Jag är bara en oskyldig läsare. Förlåt för allt. Verkligen.
Vindruvor på tacos är gott. Testa det! Eller hata mej lite mer.
BUhUUUUHUHUHUHUHUH ;””((((
Men jag överlever väl.
Svara
venus
| #
Ok. Din enformiga krönika var ju lagom kul. Jag har svårt att förstå hur dina päron och David står ut med en rynkig brud som du.
😛
Svara
Jennifer
| #
haha låter ju rimligt 😉
Svara
melinda
| #
SÅ JÄVLA BAR KRÖNIKA IDAG. SÅ SJÄLVKLAR. GRYMT.
Svara
amanda
| #
du borde göra tvärtom! det var väldigt negativt ”/
Svara
IDA
| #
Jag hatar folk som säger ”hata är ett starkt ord, men jag ogillar..”.
Jag älskar folk som vågar hata lite ibland. Kan man älska så kan man hata också.
Svara
Elin
| #
Jag håller med dig om allt utom en sak. Alltså tacos ÄR INTE tacos utan banan, det är ett måste! Så det så!
Min första kommentar på en blogg där jag inte känner den som skriver. Lite coolt va?!?! Jag var ju bara tvungen att protestera om banangrejen alltså!
Du har btw en väldigt bra blogg!
Svara
ANNA ANSWERS
| #
hata är ett starkt ord.
Svara
Josefine
| #
HAHA! jag åt tacos med banan i alldeles nyss, och det va awesome <3
Svara
Gaymasen
| #
HA! Kom att tänka på dig när jag var på toa nyss (uhm ja, det är fullt normalt). ”Jag hatar när man spolar och det kommer vatten på toalettsitsen.” –> Det betyder alltså att du inte har ner toalettlocket innan du spolar. Vilket i sin tur inte bara leder till vatten på toalettsitsen utan även att du får upp allt bajs/kiss/whatever vatten i faaacet. Då det stänker upp typ 2 meter. Sug på den du. 😉
Svara
matilda
| #
Jag hatar folk som tror att deras tankar hjälper folk i Japan 😉
Svara
Andréa
| #
Love it 🙂 Skönt att jag inte är ensam om copyright-funderingen (eller hatet).
Svara
Sanne
| #
Hahahahaha asså ”gratis snopp” gjorde min dag! Har inte tänkt på det innan 😀
Du är beeezzt Egoina, ingen protezzzt!
Svara
Jackie
| #
Haha jag trodde det var min killes polare som hade uppfunnit ”då gick vi”, avskyr när han säger det till mig! Fast vattnet ska vara kallt när man häller upp det. Sån är jag.
Svara
joahannnaaaaaaa
| #
wow! Visste knappt att man kunde hata så många saker!
Svara
Sofia
| #
hhaha, fan vad klockren!
”Jag hatar människor som har smör i pannan när de steker bacon” AHAHAHAHAHAH
Svara
Lisa
| #
Jag hatar alla som kommenterar dina inlägg och tror att de är lika roliga som du är.
Svara
Helena
| #
Är nog lite trött, fattade inte varför man skulle ha smör i pannan, trodde du syftade på den som sitter mellan hårfästet och ögonbrynen.
Svara
Smashed''
| #
Jag hatar dig. Hur lät den?
Och steker du bacon utan smör..? o__O’
Svara