Ät och var glada
Banan- och kokoscheesecaken var sjukt god. Den blev inte riktigt som vi tänkt oss, tror vi misslyckades med gelantinet. Men smaken var det inget fel på.
Här kommer receptet:
Ingredienser:
225 g småkakor med chokladbitar. (Vi använde digestivekex).
4 msk smör
350 g medelfet mjukost.
Knappt 1 dl strösocker.
50 g kokos.
2 msk kokoslikör (Detta ignorerade vi).
2 mogna bananer.
125 g mörk blockchoklad.
7 g gelantinpulver.
3 msk vatten.
1 1/2 dl vispgrädde.
Tillagning:
1) Krossa kakorna. Smält smöret och blanda det med kaksmulorna. Tryck ut kaksmeten i botten på en 20 cm stor rund kakform med löstagbar botten.
2) Blanda mjukost, strösocker, kokos och kokoslikör. Mosa bananerna och rör ner dem. Smält blockchokladen och blanda ner den i smeten.
3) Strö gelantinpulvret över vatten i en liten värmefast skål och låt det ligga och bli svampaktigt. Ställ skålen över en kastrull med varmt vatten och rör tills pulvret har lösts upp. Rör ner gelantinet i chokladsmeten. Smeta på fyllningen över kakskalet och låt kakan stå kallt i 2 timmar, tills den har stelnat.
Man kan dekorera med bananer och smält choklad. Tänk på att vända bananskivorna i citron så att de inte bli bruna.

Men NEJ! Varför lägger alla upp bilder på en massa gott nu när jag är som mest chokladsugen och inte har nåt att trycka i mig! Buhuu!
Ååh, tack så mycket! Jag har varit ute efter att baka nåt nytt nu på senaste tiden. Baking is my passion, wiie! :)
den ser god ut, kanske borde testas:)
oh ser massa god ut. Men jag tycker inte om banan :(
Ser helt underbart gott ut! Mm, gillar headern, min egna blev inspirerad av denna!
åååå det ser väldigt gott ut =P Tack för receptet =) Jätte fin blogg =)
Angela
mumsigt mumsigt men farligt farligt :P
Smarrigt! :D
ser helt sjukt gottut!
Tack för receptet =) Det ser kanon gott ut =)
Fin blogg för övrigt =)
Angela
Åh vad gott!
Lust att fixa med reklamen på din sida? Reklamen kommer upp och sen 300m ner på sidan så kommer ditt inlägg, det är ganska störande.
NEJDU JÄVLAR FUNKAR DET
När avslöjar du den som vann allahjärtansdags-tävlingen?
Du sa i slutet av FÖRRA veckan faktiskt ;D
Vi vill veta!
Det heter gelatin ;) För övrigt ser det mömsigt ut!
Vinn klockor från Jet Set Addiction på: http://www.sjmelodifestivalen.se/blog/?entry_id=115
Tackar så mycket!
Den ser riktigt god ut, men tycker inte om banan...
WOOHOOOOO, ska definitivt bakas till helgen!
HA EN FANTASTISK KVÄLL! :D
Åååh, ser gott ut :)
Fy farao vad gott det där ser ut!!!
Hej, har en fråga ifall du ska han någon frågestund snart :) Vad har du för mobil (du kanske inte får göra reklam, men iallafall... ;D)
Åh, mumma! Det låter ju hur gott som helst! Det måste testas :)
Det är smaken som är viktigast hehe!
om jag bara tålde kokos :(
ÅH FY FAN, SÄG ATT DU MENAR FÄRSKOST OCH INTE MJUKOST. ALLTSÅ KAVLI MJUKOST TYP?! JAG DÖÖÖÖÖR!!!!!!!1
Vet du om det fungerar lika bra med laktosfria varianter av mejeriprodukterna? Ska göra fika till några vänner på lördag och detta vora perfekt! En av dem är dock laktosintolerant och jag är helt lost när det gäller sånt.
Jisses, så smarrigt det såg ut. Nu gjorde kakmonstret inom mig sig hörd. Måste morgonfika!
XXX
Goot! Far man testa pa!
Ser grymt gott ut! Rolig sida också!:)
ser sjukt gott ut, men smakade det inte mycket banan?
Förlåt förlåt förlåt för att jag är ordpolis, men det heter GELATin och inte GELANtin
Den ser ju superfin ut! Banan, kokos och choklad är en himmelsk kombination :P
Gud vad goo den såg ut! :)
Hihi, den ser ju fett god ut!
GUD vad den såg god ut.

